1. Czy projekty domów, które znajdują się na państwa stronie są projektami typowymi, powtarzalnymi?

Nie, nasze projekty są zawsze projektami indywidualnymi. Nie zajmujemy sie projektami powtarzalnymi, nie wykonujemy adaptacji projektów gotowych. 

2. Jaka jest różnica między projektem architektoniczno-budowlanym a wykonawczym?

Projekty te różnią się przede wszystkim zawartością oraz szczegółowością opracowania.

Projekt architektoniczno-budowlany to plan zagospodarowania terenu w skali 1/500, rzuty kondygnacji, przekroje oraz elewacje w skali 1/100, projekt konstrukcji wykonany przez uprawnionego i zrzeszonego w Izbie Inżynierów Budownictwa konstruktora. Ponadto projekt taki zawiera opisy techniczne, zestawienia powierzchni, szkicowe zestawienie okien. Ponadto projekt zawiera projektowaną charakterystykę energetyczną, BIOZ.
Poza 4 egzemplarzami do Urzędu (z których 2 wracają po uzyskaniu pozwolenia na budowę) Inwestor otrzymuje 5y egzemplarz "do domu" oraz wydruk w skali 1:50 + opracowanie cyfrowe dokumentacji, aby w dobie netu i komputerów ułatwić wysyłanie projektu np mailem do wykonawców.

Opracowanie takie jest projektem o wystarczającym stopniu dokładności dla zdecydowanej większości klientów indywidualnych.

W projekcie wykonawczym znajdą się wszelkie wyżej wymienione rysunki w skali 1/50 wraz z dopracowaniem większości detali - np. parapety, izolacje, czapy kominów, detale nietypowych rozwiązań rolet, żaluzji, detale wykończeń tarasów, balkonów, balustrad itp. W większości przypadków doszczegóławiamy producentów elementów budowlanych.

Bez względu na zakres opracowania projekty nasze charakteryzują się wyjątkową dbałością o funkcjonalność oraz urok wnętrza - jest to efektem naszej wcześniejszej, wieloletniej pracy przy projektach wnętrz.

Już na etapie koncepcji dobrze jest jeśli klient zaznaczy, że np. potrzebuje miejsce na szeroką lodówkę z kostkarką, pianino czy akwarium. Że potrzebuje spiżarki, oraz marzy o wannie wolnostojącej..

3. Jaka jest cena podstawowego opracowania?

Wyjściowo - około 62zł/m2 netto. Cena ta nie obejmuje projektów instalacji. W przypadku projektów wykonawczych - 118zł/m2.

Cenę należy kalkulować dla całej powierzchni użytkowej budynku, łącznie z garażami, komunikacją, pomieszczeniami typu garderoba, spiżarka itd.

 4. Ile czasu trwa zaprojektowanie domu?

Na to pytanie jest dość trudno odpowiedzieć. Można założyć, ze około 3-4 miesięcy . Po podpisaniu umowy, oraz wpłaceniu zaliczki, w ciągu mniej więcej 2-3 tygodni przekazujemy inwestorowi pierwsze szkice koncepcji. Czasami jest to jedna koncepcja, czasami są trzy... Od tego momentu liczy się okres dogrywania koncepcji, który może trwać kilka tygodni, ale może też kilka miesięcy.

Po zaakceptowaniu koncepcji potrzebujemy około 8 tygodni na dopracowanie projektów budowlanego, konstrukcji, ewentualnych instalacji.


5. Jakie są etapy płatności?

Zaliczka — zazwyczaj około 25%, rozliczenie koncepcji - również jako zaliczka dla konstruktora - 25% ceny; w dniu przekazania dokumentacji - pozostałe 50%.

Rozliczenie to dotyczy projektu architektoniczno-budowlanego.

W przypadku projektu wykonawczego rozpatrujemy każdy przypadek indywidualnie.

 

6. Czy pracownia może polecić sprawdzone firmy budowlane?


Tak — ekipy, które polecamy są wielokrotnie wypróbowane, zaufane.


7. Czy jest możliwa współpraca na odległość przy projekcie domu jednorodzinnego?

Owszem, jest możliwa. Warunkiem dobrej współpracy jest dostarczenie nam pełnej dokumentacji, również zdjęciowej. My z kolei wysyłamy koncepcje mailem, w postaci rysunków pdf lub jpg.


Oczywiście nic nie zastąpi spotkania w pracowni, przy komputerze, gdzie istnieje możliwość obejrzenia wirtualnego modelu 3D domu, "spaceru" po nim czy dokonywania szybkich zmian — np. przesunięcie okna czy ściany. Ale większość zmian w koncepcji/poprawek wysyłamy mailem.

 

8. Jak wygląda kwestia projektu ogrodzenia, ogrodu, tarasów?

Najchętniej podejmujemy się projektu kompleksowego, obejmującego, poza projektem architektoniczno-budowlanym, projekt zarówno wnętrza, jak i najbliższego otoczenia domu.
Z naszych doświadczeń wynika, że co prawda my nie do końca znamy się na roślinach, ale za to ogrody zaprojektowane przez nas mają pewien szczególny klimat architektoniczny. Uzupełnieniem dobrej architektury jest tzw mała architektura w ogrodzie, ogrodzenie, śmietnik itd..

Również układ tarasów - wejściowych i ogrodowych- ich technologia, wykończenie nawierzchni, stopni, roślinność w ich pobliżu, stanowi część projektu nazywanego architekturą otoczenia i zazwyczaj nie jest objęty projektem architektoniczno-budowlanym budynku.


9. Czy zajmują się państwo projektowaniem wnętrz?

Tak, wnętrza to nasze korzenie. I pasja - szczególnie w domach, w których możemy kompleksowo zająć się bryłą oraz wnętrzem projektowanego domu.

Specjalnością naszą są też wnętrza skrajnie małe - z każdego wyciśniemy maksimum.


10. Czy podejmujecie się państwo drobnych prac projektowych typu dobór kolorów, czy doprojektowanie mebli w istniejącym wnętrzu?

Tak, jeśli tylko czas nam na to pozwoli, z przyjemnością podejmujemy się i takich wyzwań.
Cena takiej konsultacji czy projektu to mniej więcej 100zł/godzinę.

11. Czy projektujecie Państwo biura, adaptacje lokali na przedszkola, restauracje itd?

Tak, mamy w tej materii doświadczenie, a ponadto lubimy wyzwania. Współpracujemy z technologami, instalatorami, specjalistami p.poż, PIP, Sanepid, BHP.

 

12. Czy podejmujecie się projektów tzw konserwatorskich?

Tak, oczywiście; mamy duże doświadczenie we współpracy z Konserwatorem Zabytków.

 

13. Czy zajmujecie się rozbudową, modernizacją, renowacjami?

Tak, powolutku staje się to naszą specjalizacją. Uwielbiamy rozbudowy połączone z podniesieniem walorów nie tylko użytkowych, ale i estetycznych budynków. Lubimy je unowocześniać, dostosowywać do czasów współczesnych, zmieniać wystrój elewacji, materiały wykończeniowe. Z naszego doswiadczenia wynika, że z każdego, nawet najskromniejszego obiektu, da się zrobić coś fajnego [o ile pozwolą na to parametry techniczne i wybraźnia Inwestora].